Search
K

Grup Alımı & Toplu Sipariş

Grup Satın Alma fonksiyonu, gelen stoklarının bir kısmını toplu olarak satın alan ve daha küçük birimler halinde satan işletmeler için tasarlanmıştır (örneğin, 25 kg'lık bir torba pirinç satın almak ve kg başına müşterilere satış yapmak).
Toplu alım, büyük miktarlar satın alarak, büyük dağıtımcılarla aynı şekilde toptan ürün fiyatlarından faydalanabilecek toplulukların satın alması için yaygın bir uygulamadır. Böyle yaparak, üyeler cadde üzerindeki dükkanlardan alabileceklerinden çok daha uygun fiyatlı gıdaya erişebilirler.
Bu tür işletmeler için, belirli bir ürünü sipariş edip etmeme kararı, müşterilerin toplu satın alma miktarına erişebilecek kadar sipariş verip vermediklerine bağlıdır. Grup satın alma işlevi, pazarın toplu satın alma verimliliği elde etmesini kolaylaştırır.
Bir ürün grup satın almaya tahsis edildiğinde, dükkanda (aşağıya bakın) farklı bir şekilde görüntülenecek ve çift sütun Min/Maks miktarı görünür olacaktır:
Müşteriden şunları belirtmesi istenir:
 • Minimum miktarları - ideal olarak istedikleri ürün miktarıdır.
 • Maksimum miktarları - satın almak istedikleri maksimum miktardır.
Esasen bu, müşterinin 'eğer grup olarak toplu sipariş miktarına ulaşabileceğimiz anlamına gelirse, siparişimi bu noktaya kadar yükseltmek için iznim var' demenin bir yoludur.
Toplu Sipariş Yönetimi'nde, tüm müşterilerinizden ilgili ürün için verilen toplam minimum ve maksimum sipariş miktarlarını görebilirsiniz. Ardından, toplu miktarı elde etmek için müşteri siparişlerini kabul edilebilir aralıkları dahilinde yükseltebilirsiniz veya maksimum sipariş miktarı yetersiz kalırsa, bu ürün için tüm siparişleri silebilirsiniz.

Bir Ürün İçin Grup Alımını Etkinleştirme

Yönetici kontrol panelinde, mavi yatay menüdeki 'Ürünler'e gidin. Söz konusu ürünün sağındaki kurşun kalem ve kağıt simgesini tıklayarak bir ürünü Düzenle'yi seçin:
Ardından, sağdaki menüden Grup Satın Alma Seçenekleri'ni seçin.
Grup Satın Alma? altında Evet'i seçin; ürün için bu özelliği etkinleştirmek adına.
Toplu Alım Miktarı, grubun toplu siparişinin ulaşması gereken miktardır.
Toplu Alım Miktarı için belirlenen birimler, ürünü müşterilere satışında seçilen birimlere bağlıdır.
Ürün satışında:
 • Ağırlık: birimler g cinsindendir (bu nedenle kollektif toplamın 5 kg'a eşit olması gerekiyorsa, bu alana '5000' girin)
 • Hacim: birimler litre cinsindendir (bu nedenle kollektif toplamın 10 l olması gerekiyorsa, bu alana '10' girin)
 • Adet: birim cinsi demettir. 100 demet maydanoz için bu alanın 100 olması gerekir.

Toplu İşlem Yapmak için Siparişleri Düzenleme

Siparişler-> toplu sipariş yönetimi altında, tüm müşterilerin birleşik siparişlerini, toplu olarak görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.
 1. 1.
  İlgilendiğiniz sipariş dönemini veya tarih aralığını seçin.
 2. 2.
  Ürünü arayın (aşağıdaki örnekte balık).
 3. 3.
  Her bir müşterinin satın almaya hazır olduğu üst limiti görebilmek için ‘En fazla’ sütununun görüntülendiğinden emin olun.
 4. 4.
  Ardından, söz konusu ürün için siparişlerin toplam kutusunu (mavi olarak) görüntülemek üzere Ürün: Birim sütunundaki değeri (aşağıdaki örnekte Havuç 1 kg) tıklayın.
 5. 5.
  Maks sütunundaki bilgileri kullanarak, toplu sipariş miktarına ulaşmak adına sipariş edilen miktarları artırabilirsiniz.
 6. 6.
  Müşteri siparişlerindeki değişiklikleri kaydetmek için güncelle'yi tıklayın.
Mevcut Gerçekleşen Birimler, grup satın alma birimi boyutuna göre sipariş edilen toplam miktarınızı böler. Bu rakam 1'den büyükse, mevcut müşteri siparişinin gerekli grup satın alma birimi boyutunuzu karşıladığını veya aştığını söyler. Bu rakam 1'den küçükse, mevcut müşteri siparişleri bu eşiği karşılamaz. Müşteri siparişlerinin miktarını artırdıkça, bu rakam artacaktır.
Maksimum Karşılanan Birimler, müşterinin MAX sipariş miktarının toplamını veya tamamını alır ve bunu Grup Satın Alma Birimi Boyutuna böler. Sayı 1'in üzerindeyse, MAX siparişlerinizin toplamının gerekli grup satın alma miktarını aştığını biliyorsunuz. Sıfırın altındaysa, MAX sipariş miktarlarının bile eşiğe ulaşmayacağı anlamına gelir.
Last modified 3yr ago