Search
K
Comment on page

Çoklu İşletmeli Sipariş Dönemlerinde İzinler

Bu sayfa her bir işletmenin, çoklu işletmeli sipariş dönemleri bağlamında sahip olduğu işlevleri açıklamaktadır:
 • yalnızca sipariş dönemine tedarik eden üretici (profil veya dükkan),
 • sadece ürünleri dağıtan bir pazar,
 • veya sipariş dönemini koordine eden bir pazar (ve/veya ayrıca ürün tedarik edebilir, dağıtabilir)
Yalnızca kendi stoklarını (üretici dükkanı) satan tek bir üreticiyi içeren basit sipariş dönemleri hakkında daha fazla bilgi için buraya bakın.
Koordinatör, bir sipariş dönemi üzerinde en yüksek kontrole ve yönetime sahip kişidir. Koordinatör olmayan diğer işletmeler, dahil oldukları sipariş dönemlerini görüntüleyebilir, ancak yalnızca onları etkileyen ayarları düzenleyebilir.
🙅♂

Koordinatör

Tam sipariş dönemi işlevselliği yalnızca bir işletme Pazar olarak kayıtlıysa elde edilebilir. İşletme türünüzü değiştirmek için buraya bakın.
Bir sipariş dönemi oluşturulduktan sonra koordinatörü değiştirmek mümkün değildir.
Bir Sipariş Dönemi Koordinatörü şunları yapabilir:
 • Sipariş dönemi oluşturma
 • Sipariş döneminin adını ve açılış ve kapanış tarihlerini ayarlama
 • Tüm ürünlere (koordinatör ücreti), üreticiler tarafından tedarik edilen ürünlere (gelen bölümünde) ve/veya pazarlar tarafından dağıtılan ürünlere (giden bölümünde) işletme ücretleri uygulama.

Gelen

 • Koordinatör, işletmeleri tedarikçi olarak ekleyebilir. Bununla birlikte, bunu yapmak için tedarik işletmesinin (AGA üzerinde bir Üretici olarak kayıtlı), ürünlerini sipariş dönemine eklemek için koordinasyon pazarına gerekli izni vermiş olması gerekir.
 • Koordinatör, tedarikçilerinden sipariş dönemine dahil etmek istedikleri ürünlerin tümünü veya bazılarını seçebilir.
 • Koordinatör, her tedarikçiye farklı işletme ücretleri uygulayabilir. Örneğin, bir kasaba bir fırından daha yüksek bir oranda (soğutmalı taşımacılığın ekstra maliyetini karşılamak için) teslimat ücreti uygulayabilir.

Giden

Koordinatör, bir sipariş döneminde listelenen ürünlerin (kendileri dahil) hangi işletmeler üzerinden dağıtılacağını seçebilir.
🚚
Bunu yapmak için her potansiyel dağıtımcı şu şartları sağlamalı:
 1. 1.
  Pazar olarak kayıtlı olmalı.
 2. 2.
  Bir sipariş dönemine ürün eklemek için koordinasyon pazarına izin vermiş olmalı.
 3. 3.
  En az bir etkin teslimat ve ödeme yönteminiz olmalıdır.
Potansiyel bir dağıtımcı hesabı, sipariş döneminin giden bölümünde olası seçenekler listesinde görünüyor ancak seçilemiyorsa, bu muhtemelen henüz teslimat veya ödeme yöntemi belirlemedikleri içindir.
Koordinatör, her dağıtım Pazarının dükkanında görüntülenecek olan ürünleri gelen listesinden seçebilir. Tedarikçi (üretici profili veya dükkan), kendisi ve belirli dağıtım merkezi arasında 'sipariş dönemine ekle' işletme iznini belirlemiş olmalıdır.
Koordinatör, istenirse her dağıtım pazarına farklı işletme ücretleri uygulayabilir. Bir pazar koordinatörden diğerine göre daha uzakta ise ve bu nedenle onunla ilişkili daha yüksek bir taşıma bedeline sahipse bu avantajlı olabilir.

Tedarikçi (Gelen) İşletmeler

Tedarikçi (üretici), sipariş dönemlerini kendileri oluşturmamış olsalar bile, sipariş dönemi özet sayfasını (üst yatay mavi menüden) ziyaret ederek kendileriyle ilgili tüm sipariş dönemlerini görebilir.
Sipariş dönemine tıklayarak, bir tedarikçi yalnızca kendisiyle ilgili olan sipariş ayrıntılarını görebilir, diğer tedarikçi ve hesapları göremez. Kendileriyle ilgili öğeleri düzenleyebilirler: örneğin stokta olmayan bir ürünü sipariş döneminden kaldırabilirler.
Tedarikçi işletme, sipariş döneminin adını veya tarihlerini değiştiremez.
Raporlar bölümünde (üst yatay mavi menü) bir tedarikçi sipariş dönemi için aldıkları siparişleri görüntüleyebilir.
Tedarikçi işletme, aynı zamanda sipariş dönemi koordinatörü değilse, ürünlerini satın alan müşterilerin adlarını göremez. Platformun gelecekteki güncellemelerinde bu işlevi dahil etmeyi umuyoruz.

Gelen

 • Bir tedarikçi, ürünlerini sipariş döneminin 'Gelen Ürünler' bölümünde görüntüleyebilir, ekleyebilir ve kaldırabilir.
 • Bir tedarikçi, sipariş döneminin 'Gelen Ürünler' bölümünde ürünlerine uygulanan işletme ücretlerini ekleyebilir/kaldırabilir.

Giden

Bir tedarikçinin, sipariş döneminde 'Giden Ürünler' üzerindeki etkisi, dağıtım pazarının verdikleri belirli işletme izinlere bağlıdır veya bunun tersi de geçerlidir.
 • Dağıtımcı ‘Pazar' tedarikçi üreticiye (profil, dükkan veya pazar) 'sipariş dönemine ekleme izni’ vermişse tedarikçi, ürünü sipariş döneminin "Giden Ürünler" bölümünde görüntüleyebilir, ekleyebilir ve listeden çıkarabilir.
 • Dağıtımcı ‘Pazar' tedarikçi üreticiye (profil, dükkan veya pazar) 'sipariş dönemine ekleme izni’ vermemişse tedarikçi, ürünü sipariş döneminin "Giden Ürünler" bölümünde görüntüleyebilir ancak ekleyemez veya listeden çıkaramaz.
 • Bir tedarikçi teslimat detaylarını veya dağıtımcının uyguladığı işletme ücretlerini hiçbir zaman değiştiremez.

Dağıtımcı İşletme (Giden)

Bir dağıtımcı, kendileri oluşturmasalar bile Sipariş Dönemi özet sayfasında yer aldıkları Sipariş Dönemlerini görüntüleyebilir.
Bir sipariş dönemine tıklayarak, dağıtımcı işletme sipariş döneminin yalnızca kendileriyle ilgili ayrıntılarını görebilir. (Örneğin, sipariş döneminin tek dağıtımcısı değilse, diğer dağıtım işletmelerin kim olduğunu veya dükkanlarında sunacakları ürünleri göremezler.)
Dağıtımcı pazar, dağıtım-teslimat tarihleri ​​ve yöntemlerini ve işletme ücretlerini düzenleyebilir, ancak sipariş döneminin adı veya zamanını değiştiremez.
'Raporlar' menüsünde, bir sipariş döneminin dağıtımcısı, malların teslimine/gönderilmesine yardımcı olmak için verilen siparişleri (müşteri adlarıyla birlikte) görüntüleyebilir.

Gelen

Bir dağıtımcı, 'sipariş dönemine ekle' izni veren tedarikçinin gelen ürünlerini görüntüleyebilir, ancak stok seviyelerini/stok durumunu düzenleyemez veya üreticiye özgü işletme ücretlerini uygulayamaz / kaldıramaz.
Şu anda, yalnızca bir sipariş döneminin koordinatörü ona tedarikçi (üretici) ekleyebilir.

Giden

Dağıtımcı pazarın, bir sipariş döneminin 'giden ürünler' üzerindeki etkisi, tedarikçi üretici ile arasındaki işletme iznine bağlıdır.
 • Dağıtımcı pazar, giden listesine ürün ekleyebilir/çıkarabilir. Bu sadece koordinatör tarafından sipariş dönemine eklenen ürünler ve 'sipariş dönemine ekle' izni olan üreticiler için geçerlidir.
 • Teslim alma/teslimat ayrıntılarını değiştirebilir
 • İşletme ücretleri ekleyebilir/kaldırabilir