Search
K
Comment on page

Ödeme Yöntemleri

Dükkanınızı açmak için en az bir ödeme yöntemi belirlemiş olmanız gerekir.

Ödeme Yöntemi Ayarlama

 • Mavi yatay menüdeki İşletmeler'i tıklayın ve ardından kuruluşunuzun yanındaki Ayarlar'ı tıklayın. Ödeme Yöntemleri sayfası sol taraftaki menüde bulunur.
 • +Yeni ödeme yöntemi oluştur'u tıklayın. Bunun gibi bir sayfaya yönlendirileceksiniz:
 • İşletmenizi, Pazarlar başlıklı sayfanın sağ tarafındaki kutuda işaretleyin. Bu, oluşturmak üzere olduğunuz ödeme yönteminin hangi kuruluşa uygulanacağını gösterir. Birden fazla işletme seçebilirsiniz.
 • Ad: Bu ödeme yöntemi için bir ad seçin. (örn. 'Teslimatta nakit ödeme'). Bu ad, ödeme sırasında ve müşterilerin sipariş onayı e-postalarında görüntülenir.
 • Açıklama: ödeme yöntemi hakkında daha ayrıntılı bilgi verin. Örneğin, bir banka havalesi için bu kutuya banka hesabı ayrıntılarını girersiniz. Bu açıklama kasada ve sipariş onay e-postalarında görüntülenir.
 • Aktif: Bu ödeme yönteminin şu anda görünür ve kullanılır olup olmadığını seçin.
 • Etiketler: Belirli müşteriler için belirli ödeme yöntemlerini kullanılabilir/kullanılamaz hale getirmek istiyorsanız etiket kurallarını kullanın. Daha fazla bilgi için burayı okuyun.
 • Ödeme sağlayıcıları: Oluşturduğunuz ödeme yöntemiyle alakalı seçeneği belirtin:
  • Nakit, EFT vb.
  • Online Ödeme - Iyzico
Hesaplayıcı: Ödeme yöntemiyle ilişkili masrafların bir siparişe nasıl uygulanmasını istediğinizi seçin. Ödeme yöntemi ücretlerinin sıfıra ayarlanabileceğini unutmayın. Ödeme Yöntemi Ücretleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıya bakın.
Oluştur'u tıkladığınızda, ödeme yöntemi oluşturulur ve ödeme yöntemi ücretlerini tanımlamak için yeni alanlarınız olur. Görünen bu alanlar, hangi 'Hesaplayıcı'yı seçtiğinize bağlıdır.
Ödeme Yöntemi ücreti 'Hesaplayıcı' alanını değiştirirseniz, yeni ilişkili alanların görünür olması için önce değişikliklerinizi (Güncelleme) kaydetmeniz gerekir.

Iyzico Alt Üye İşyeri Kaydı Oluşturma

Açık Gıda Ağı platformunda çevirimiçi kredi kartı ödemesi almak için Iyzico alt üye işyeri kaydı oluşturmanız gerekmektedir.
İlgili bilgileri girmeniz Iyzico bağlantınız için yeterlidir.
Açık Gıda Ağı üzerinden Iyzico hesabınızı henüz bağlamadıysanız Ödeme Yöntemleri ekranını açtığınızda yukarıdaki ekranı göreceksiniz. Kredi kartı ile ödeme almak için ekranda istenen bilgileri doldurmanız ve 'ALT ÜYE İŞYERİ KAYDI OLUŞTUR' butonuna tıklamanız yeterlidir.
Kaydınız oluştuğunda Ödeme Yöntemleri sayfasında 'Iyzico hesabı bağlandı' bilgisi çıkacaktır.

Ödeme Yöntemi Ücretleri

Ödeme yöntemlerine bir ücret ekleyebilirsiniz. En yaygın olarak bu, ödeme portalının ücretlerini müşteriye aktarmak için kullanılır. Örneğin, Iyzico tarafından tahsil edilen ek ücreti karşılamak için müşteriden ücret almak isteyebilirsiniz.
Ödeme Yöntemi Ücretlerine vergi dahil değildir (KDV)

Ücret Hesaplayıcıları

Sabit Yüzde: Bu ücret, siparişte tahsil edilen toplam tutarın yüzdesi olarak tahsil edilir.
Sabit Ücret (sipariş başına): Bu ücret, siparişin boyutuna bakılmaksızın tüm siparişlere standart ücret olarak uygulanır.
Esnek Ücret - Bu ücret hesaplayıcısı, müşterileri büyük siparişler vermeye teşvik etmek istiyorsanız kullanışlıdır: siparişin belirlenen tutarına ulaşıldığında ödeme maliyeti azaltılabilir veya sıfırlanabilir.
 • "İlk Ürün Maliyeti": Siparişteki ilk ürün için tahsil edilen ücret.
 • "Ek Ürün Maliyeti": İlk üründen sonraki öğeler için alınan ücret.
 • "Maks. Ürün": Ücretin uygulanacağı maksimum ürün sayısı. Bu rakamın ötesinde satın alınan ürünler için ücret alınmaz.
Örneğin: 'İlk ürün maliyeti' için ücret 2 ₺ ise, 'Ek Ürün Maliyeti' = 1 ₺ ve 'Maks. Ürün' = 3 ise;
5 ürün satın alan bir müşteriden 4 ₺ ücreti alınır (ilk ürün için 2 ₺, ikinci ve üçüncü ürün için 1 ₺ ve dördüncü ve beşinci ürünler için 0 ₺).
Sabit Ücret (ürün başına) - Bu ücret, listelenen ürünlere uygulanan sabit bir ücrettir. (Ağırlık veya hacim olarak satılan ürünlere uygulanmaz. Bu nedenle, örneğin, pirinç kg olarak satın alan bir müşteriye herhangi bir ilişkili ödeme ücreti alınmaz).
Değişken Ücret - Bu, satın alınan öğe sayısı yerine toplam parasal satışla ücretlendirilen esnek bir nakliye ücreti yöntemidir:
 • ‘Minimum Tutar’: Normal gönderim bedeli ile indirimli gönderim bedeli arasındaki eşiğin parasal değeri.
 • 'Normal Tutar': 'Minimum Tutar' bölümünde belirtilen eşiğin altındaki siparişlere uygulanan ücret.
 • ‘İndirim Tutarı’: 'Minimum Tutar' bölümünde belirtilen eşiğin üstündeki siparişlere uygulanan ücret.
Bu örnekte 100 TL altındaki siparişler için ödeme ücreti 20 TL iken, bu tutarın üstündeki siparişler için ücret alınmamaktadır.
Ödeme portalları genellikle işletmelere işlem başına sabit bir tutar artı toplam işlemin küçük bir % 'sini tahsil eder. Bu nedenle, bir Pazar veya Dükkan tarafından birden fazla küçük satışta aynı toplam miktarı satın alan müşteriler için karşılaşılan ücretler, müşterinin tüm alışverişlerini aynı anda yapmasından daha yüksek olacaktır.
Ödeme yöntemi ücretlerine uygulanan Esnek Ücret ve Değişken Ücret hesaplayıcıları, bunu dengelemek için yararlı olabilir.

Geri ödemeler

Geri ödemelerin düzenlenmesi ve yönetilmesi, bir müşterinin siparişi için başlangıçta nasıl ödeme yaptığına bağlıdır. Daha fazla ayrıntıyı burada bulabilirsiniz.