Search
K

İşletme İzinleri

İşletme İzinleri

AGA İşletme İzinleri içinde, işletmeler arasındaki ticaret ilişkilerini düzenleyen kurallar vardır: tedarikçiler ve dağıtımcılar. Bu kuralların bir işletme (Üretici Profili veya Üretici Dükkanı) başka bir işletmenin (Pazar) tedarikçisi haline gelmeden önce ayarlanması gerekir. Ürün ve profile erişim/değişiklik konusunda bir işletme tarafından diğerine izin verilir. Bu sayfada farklı izinler ve bunların nasıl tahsis edileceği açıklanmaktadır.
İşletme izinlerine erişmek için:
Son olarak, bu konuyu şu açılardan inceliyoruz:

Dört İzin

4 farklı türde İşletme İzni vardır. İşletmeler ilişkilerine göre az ya da çok hak vermek için farklı şekillerde birleşebilirler.
Sipariş dönemine ekleme izni: Tedarikçi (üretici), dağıtımcının (bir AGA pazarı), sipariş dönemine ürün eklemesine izin verir. Böylece, tedarikçinin ürünleri Pazar dükkanında görünebilir.
Ürünleri yönetme izni: Tedarikçi, doğrudan ürünler oluşturma, silme ve değiştirme için başka bir AGA işletmesine (genellikle bir pazar) yetki verir.
Bu potansiyel olarak üreticinin AGA yoluyla mal tedarik ettiği tüm pazarları etkileyebilir.
Örneğin, Yeşil Çiftlik, Pazar A ve B'ye patates tedarik ederse ve Pazar A’ya ürünlerini yönetme izni verirse, Pazar A patateslerin fiyatını değiştirirse, bu fiyat değişikliği (standart ayarlarda) hem Pazar A hem de Pazar B’nin ürün fiyatlarına yansıtılacaktır.
Profili düzenleme izni: Bir işletme diğerinin İşletme Profilindeki ayrıntıları değiştirmesine izin verir (iletişim bilgileri, adres, açıklama, ...).
Stoklara ürün ekleme izni: Tedarikçi (üretici) ürünlerinin dağıtımcı pazarın dükkan kataloğuna (veya 'Stok' aracına) eklenmesine izin verir.
Bir üretici birden fazla pazara ürün tedarik ederse, bu pazarların her birinin ürünlerinin fiyatlandırmasını ve stok seviyelerini bağımsız olarak yönetmesine izin vermek için, bu izni iki işletme arasında ve pazarlar arasında kullanmanızı öneririz.

İzinleri Yönetme

İzinleri değiştirmek, eklemek veya silmek için yönetici kontrol paneline ve ardından mavi menüde 'İşletmeler' ve yeşil alt menüdeki 'İzinler' e gidin.
İzin vermek için:
  • İlk sütundaki açılır menüden işletmenizi seçin (başkalarına tedarik sağlayan bir üreticisiniz)
  • İkinci sütundan tedarik etmek istediğiniz işletmenin (pazarın) adını seçin.
  • Dağıtımcıya (pazar) izin vermek istediğiniz başlığı veya birden fazla izin vermek istediğiniz izinleri işaretleyin veya 'her şeyi' seçin.
  • 'Oluştur' a tıklayın.
Bu izinleri istediğiniz zaman silebileceğinizi veya değiştirebileceğinizi unutmayın.
Yalnızca bir işletmenin Yöneticisi olarak listelenen kullanıcılar izinlerini değiştirebilir.
Size izin vermek için başka bir işletmeye ihtiyacınız varsa, e-posta veya telefon yoluyla onlarla iletişime geçmeniz gerekir. Bunu yapmak için çevrimiçi bir özellik yoktur.

Otomatik Olarak Oluşturulmuş İzinler

Bir kullanıcı, platformdaki birkaç işletmenin ana yöneticisi olduğunda, dört izin her işletme arasında otomatik olarak oluşturulur. İşletmeler farklı kullanıcılar tarafından yönetildiğinde durum böyle değildir.

Pazar Perspektifi

Aşağıdaki yaygın senaryolar, pazarınız için ayarlamanız gerekebilecek işletme izinlerini gösterir.
Her tedarikçim için Üretici Profilleri oluşturdum. Pazar dükkanında ürünlerini stoklayabilmek için hangi izinleri ayarlamam gerekir?
Sistem, üretici profilleri oluşturan pazarların varsayılan olarak doğru izinlere sahip olacağı şekilde yapılandırılır, böylece ürün oluşturmaya ve bu üretici profilleri ile hemen ticaret yapmaya başlayabilirler.
Tedarikçim AGA’ya kayıtlı bir işletme. Ürünlerini Pazar dükkanımıza eklemek istiyorum.
Tedarikçinizle bizzat görüşmelisiniz. İletişim bilgileri (telefon numarası, adres ve e-posta adresi) AGA profillerinde yer alacaktır.
Yalnızca ürünlerini stoklamak istiyorsanız ve AGA profillerinin geri kalanını yönetmelerine yardımcı olmak istemiyorsanız, üreticiden sipariş dönemine ekleme izni ve stoklara ekleme izni isteyin.
Tedarikçi, bir Pazar yöneticisi olarak AGA işletmelerini düzenlemelerine yardım edilmesini istiyorsa, size dört izin de verebilir. Bu durumda, profillerini düzenleyebilir ve ürünlerini yönetebilirsiniz.

Üretici Perspektifi

Bir üretici, ürünlerini başka işletmeler (pazarlar veya satın alma grupları) aracılığıyla satmaya başlamak istediğinde, işletmeler arası uygun izinleri belirlemelidir. Üreticinin ürünlerini ve profilini yönetmesi için ne kadar güç vermek istediklerine bağlı olarak, bir üreticinin verebileceği farklı izin düzeyleri vardır (sayfanın üst kısmına bakın).
Bu örnekler bazı yaygın senaryoları araştırmaktadır.
Ben bir üreticiyim ve ürünlerimi satması için bir AGA pazarı istiyorum.
Gerekli: Pazarın ürünlerini dükkanlarına eklemesi için onlara 'sipariş dönemine ekleme izni' vermeniz gerekir.
İsteğe bağlı: Ayrıca pazara ürünlerinizi yönetme, profilinizi düzenleme veya stoklara ekleme izni vermek isteyebilirsiniz.
Kendi dükkanımı işletmenin yanı sıra bir AGA Pazarına tedarik sağlıyorum. Pazar, ürünlerimin stok seviyelerini ve fiyatlarını yönetmek istiyor. Ayrıca ben de ürünlerimin stok seviyelerini ve fiyatlarını yönetmek istiyorum.
Bu senaryo, Pazara stoklara ekleme izni ve sipariş dönemine ekleme izni verilerek çözülebilir. Bu, pazarın ürünlerinizi dükkanlarında stoklamasına izin verir, ancak kendi fiyatlarını ve stok seviyelerini ayarlamasını sağlar. Kendi dükkanınıza ürünlerinizi stokladığınızda, belirlediğiniz fiyatları ve stok seviyelerini yansıtmaya devam edecektir.