Search
K

İşletme Ayarları

İşletme ayarları, profiliniz ve/veya dükkanınız ile ilgili ayrıntıları yönetebileceğiniz yerdir.

İşletme Ayarlarınıza erişin

  1. 1.
    Giriş yaptıktan ve yönetici kontrol panelinize eriştikten sonra mavi yatay menüden "İşletmeler" i seçin.
2. İşletmenizin yanındaki 'Ayarlar'ı seçin
Profil türü değişikliğini kaydetmek için, pencerenin sağ altındaki "kaydet" i tıklamayı unutmayın.
Daha sonra birden fazla seçeneğe sahip bir menüye erişeceksiniz. Kullanılabilir seçeneklerin tamamı İşletme türüne göre değişir. Bu örnek bir Üretici Dükkanı hesabı içindir:
Profilinizdeki her değişiklik sonrası kaydetmeyi unutmayın.

Birincil Detaylar

İsim: Bu, işletmenizin adıdır. Profilinizin (ve dükkanınızın) başlığı olacaktır.
Birincil Üretici: Bir üretici iseniz üretici kutusunu seçin.
Yalnızca Üretici olarak işaretlenen işletmeler AGA’ya ürün ekleyebilir.
Haritada Görünsün mü?: Profiliniz herkese açık hale gelmeye hazırsa, 'görünür' seçeneğini belirlediğinizde işletmeniz AGA’nın dizininde ve haritasında görünür. Hala ayarlamalar yapıyorsanız, hazır olana kadar 'gizli'yi seçin.
Bağlantı Adı: Web adresinin dükkanınızca barındırılacak kısmını özelleştirebilirsiniz.
Dükkan Bağlantı: Bu, AGA’daki dükkanınızın web adresidir (dükkana sahip bir profil türü seçtiyseniz). Yukarıdaki URL'nin bir bölümünü özelleştirebilirsiniz.
AGA KN: AGA üzerinden tanımlanmış kimlik numarasıdır.

Adres
🗺

Bu bilgiler, işletmenize AGA haritasında coğrafi konum belirlemek için kullanılır. Üretici veya Türetici Profil olarak kayıtlıysanız, tam adresiniz gösterilmez. Ancak, bir Dükkan veya Pazar olarak kaydolduysanız, adresiniz dükkanınızın iletişim bilgileri sekmesinde metin biçiminde gösterilir.

İletişim
🤳

Kişi Adı: AGA kayıtları için bir kişi adı istiyoruz. Bu ad profilinizde gösterilmez, ancak bir dükkan işletiyorsanız sipariş onay e-postalarına dahil edilir.
E-posta, Telefon ve Web Sitesi: Bu iletişim noktaları, başkalarının sizinle iletişim kurması için bir araç olarak AGA profilinizde ve dükkanınızda listelenir.

Sosyal

Facebook, Instagram, LinkedIn, Twitter: Bu sayfalara bağlantılar profilinizde ve dükkanınızda oluşturulacak.
Sosyal medya bağlantılarınızın doğru olması için lütfen ilgili alanlardaki yönlendirmeleri takip edin.

Hakkında

Kısa açıklama: Profiliniz listede görüntülendiğinde bu yazı görüntülenir. Yaptıklarınızı kısaca anlatan 1-2 cümlenin altında olmalıdır.
Hakkımızda: Bu, işletmenizin daha uzun bir açıklamasıdır. Profiliniz tam olarak görüntülendiğinde gösterilir. Yarım ila bir sayfa uzunluğunda olmalıdır.
İşletme Detayları: İşletme türünüze göre ilgili alanları doldurabilirsiniz.
Görüntüler
🖼
Logo resmi: Bu, profiliniz kısa bir süre için açılır bir pencere olarak görüntülendiğinde görünür. Ayrıca profilinizde de gösterilir. Bu görüntü kare olmalıdır (yani 100 x 100), aksi takdirde kırpılır/bükülür.
Promosyon resmi: Bu resim, profil sayfanızın üst kısmı boyunca yatay olarak gösterilir. 1200 x 260 piksel boyutunda olmalıdır.
Örnek profil aşağıda tam sürümüyle gösterilmiştir (haritadan veya dükkan sayfalarından).

Özellikler

Yalnızca Üreticiler tarafından görülebilir
İşletmenize özellikler (vegan veya sertifikalı organik gibi) ekleyebilirsiniz. Bu özellikler daha sonra tüm ürünlerinize otomatik olarak uygulanacaktır.
Ayrıca yalnızca belirli ürünlerin özelliklerini de belirtebilirsiniz. Bu, örneğin hem sertifikalı organik hem de sertifikasız ürünler satıyorsanız faydalıdır. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Teslimat Yöntemleri, Ödeme Yöntemleri ve İşletme Ücretleri

Yalnızca Dükkanlar veya Pazarlar tarafından görülebilir (ör. Üretici/ Türetici Profilleri için görünmez)
Teslimat Yöntemleri, Ödeme Yöntemleri ve İşletme Ücretleri, bu kullanım kılavuzunun sonraki bölümlerinde daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.
Çevrimiçi dükkanınızı açabilmek için en az bir ödeme ve teslimat yöntemi ayarlanmalıdır.

Stok Ayarları

Yalnızca Dükkan ve Pazar olarak kayıtlı işletmelere görünür.
Çoğu işletme için önerilen ayar kullanılabilir.
Ürün yönetimi konusunda daha fazla esnekliğe ihtiyaç duyan ileri düzey kullanıcılar, ayarları değiştirmeden önce bu kılavuzun Stok sayfasına bakmalıdır.

Etiket Kuralları

Yalnızca Dükkan ve Pazar olarak kayıtlı işletmelere görünür.
Bu menünün altında, müşterilerinize atanan tüm 'etiket' bilgileri bulunur.
'Etiketler', belirli gruplara farklı erişim, fiyatlandırma veya diğer avantajlar atamak için müşterilere, ürünlere ve diğer ayarlara uyguladığınız kurallardır. Özellikle üyelik sistemi veya düzenli sipariş için farklı teslimat ve ödeme yöntemleri tercih edenler için kullanışlıdır.
Daha fazla bilgi için 'müşteri yönetimi ve şartlı ürün/fiyat' bölümünü ziyaret edin.

Dükkan Tercihleri

Yalnızca Dükkan ve Pazar olarak kayıtlı işletmelere görünür.
Dükkan Mesajı: Bu mesaj isteğe bağlıdır.
Çevrimiçi dükkanınızın üstünde, ürün listelemelerinin üzerinde görüntülenir. Dükkanınızın nasıl çalıştığı hakkında müşterilere temel bilgiler sunmak için bir fırsattır. Örneğin, sipariş dönemlerinizin nasıl yapılandırıldığını veya herhangi bir üyelik gereksinimini açıklayabilirsiniz. Aynı zamanda dostça bir karşılama veya özel fırsatlar sunmak için bir şans olabilir. Aşağıda bir örnek verilmiştir:
Bu kısım boş bırakılırsa 'ana sayfa' sekmesi dükkanda görünmez ve ziyaretçiler direk 'alışveriş yap' sekmesine yönlendirilir:
Kapalı Dükkan Mesajı: Bu mesaj, dükkanınız kapalıyken görüntülenir (aktif bir sipariş dönemi yokken). Müşterilere sipariş sürecinin nasıl çalıştığını ve dükkanın ne zaman açık olacağını anlatmak için bir şans.
Dükkan Kategorisi Sıralaması: Varsayılan olarak, ürünler dükkanınızda alfabetik olarak düzenlenmiştir. Ürünleri istediğiniz kategoriye göre sıralamayı seçebilirsiniz. Bu durumda, ürünler kategori sırasına ve ardından kategorileri içinde alfabetik sıraya göre görüntülenir. Örneğin. Et ve Balık ürünlerinizin en üstte görünmesini isteyebilirsiniz, daha az önemli Turşu ve Sirkeler dükkanın daha aşağısında görünecektir.
Dükkanda sipariş dönemlerini şuna göre sırala: Dükkanınızda aynı anda birden fazla açık sipariş dönemi varsa, görüntülenme sırasını seçebilirsiniz. Bunları kapanış tarihine (en erken kapanış) veya açılış tarihine (en erken ilk açılış) göre sıralamayı tercih edebilirsiniz.
Haritada görünür olsun mu?
🔎
"Herkese açık" seçeneğini belirlerseniz, alışveriş yapan herkes dükkanınıza erişebilir ve sipariş verebilir. ‘Yalnızca kayıtlı müşteriler tarafından görülebilir ’seçeneğini belirlerseniz, dükkanınıza gelen müşterilerden giriş yapması istenir ve yalnızca müşteri listenizdeki kullanıcıların dükkanınıza erişmesine izin verilir. Özel dükkan özelliği hakkında daha fazla bilgi edinin.
Misafir Siparişleri? ‘Misafir alışverişine izin ver ’seçeneğini belirlerseniz alışveriş yapanların AGA’ya giriş yapmaları gerekmez, bu nedenle kayıt olmaları ve bir kullanıcı hesapları olması gerekmez. Müşterilerinizin sipariş verebilmek için AGA hesabı olmasını istiyorsanız, "sipariş vermek için giriş yapmayı zorunlu kıl" seçeneğini belirleyin.
Bir müşterinin AGA hesabına sahip olabilmesi için, bize kayıt olurken kendisine gönderilen e-postayı onaylamış olması gerekir. Bu nedenle, "sipariş için oturum açmayı zorunlu kıl" seçeneği seçildiğinde, müşterinin sipariş onay e-postasının etkin bir e-posta hesabına gönderileceğini bildiğiniz için daha sonra onaylanmayan siparişlerin sayısı azaltılabilir.
'Yalnızca kayıtlı müşteriler tarafından görülebilir' seçeneğini belirlediyseniz, 'Misafir siparişleri' ayarı geçerli değildir.

Kullanıcılar

Sahip: İşletmeden sorumlu birincil kullanıcının e-postasıdır. Profilin tüm yönlerini değiştirme gücüne sahiptirler. Yalnızca işletme sahibi bu kişiyi değiştirebilir. Yöneticiler alanında bu kullanıcının adının yanında bir yıldız olacak.
Bildirimler: Bu, AGA sistem yazışmalarının yönlendirileceği kullanıcının e-postasıdır. (sipariş onayları vb.) Yalnızca işletme sahibi, yönetici kullanıcılar arasından bu kişiyi belirleyebilir. Bu kullanıcının, yöneticilerin alanında adının yanında bir zarf simgesi olacaktır.
Yöneticiler: Bu hesabı yönetme izni verilen diğer AGA kullanıcılarıdır. Yeni bir yönetici eklemek ister misiniz? Kaydolan kullanıcıların e-postalarını arayabilir ve yönetici olarak ekleyebilirsiniz. Aradığınız e-posta için herhangi bir kullanıcı bulamazsanız, kullanıcı henüz AGA’da mevcut değildir, onları davet etmeniz gerekir (bir sonraki noktaya bakın).
Yönetici davet et: Bu, AGA’ya kayıtlı olmayan bir yönetici eklemek içindir. Eklediğinizde, bir e-posta onayı gönderilir ve e-postalarını onayladıklarında bir şifre ayarlayabilir ve bu hesabı yönetmek için giriş yapabilirler.